Amur w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Amur swoją wydłużoną, walcowatą i bocznie spłaszczoną budową bardzo przypomina Klenia. Posiada dość dużą głowę z tępym pyskiem i lekko dolnym otworem gębowym, pozbawionym wąsów. Charakterystyczne ubarwienie tej ryby, tworzące rodzaj siatki, powstaje z łusek o ciemnych krawędziach na białym, zaokrąglonym brzuchu ryby, stanowiąc kontrast dla ciemnozielonego a nawet zielonoczarnego grzbietu. Boki ryby nieco jaśniejsze od grzbietu. W środowisku naturalnym maksymalna długość do jakiej ryba może dorosnąć to ok. 150cm i ok. 50kg.


Występowanie

Amur pochodzi z Chin, gdzie preferuje ciepłe, spokojne i głębokie jeziora i rzeki. W Polsce pojawił się dopiero w latach 60. Początkowo zamieszkiwał tylko jeziora konińskie i jezioro Dgał Wielki na Pojezierzu Mazurskim. Z biegiem czasu został przesiedlony również do innych zbiorników wodnych oraz rzek, przypominających chociaż częściowo jego naturalne środowisko. Jak się początkowo wydawało amur mógł być bardzo pożyteczny w stawach z nadmierną roślinnością, jednak praktyka pokazała, że był w stanie całkowicie ogołocić z tejże roślinności. Co spowodowało wymieranie gatunków rozmnażających się w roślinności. Głównie dotyczy to szczupaka, który zanika niemalże całkowicie w stawach opanowanych przez amury.


Żerowanie

Amur jest rybą typowo roślinożerną, jednak początkowo bardzo młode osobniki żywią się przede wszystkim bezkręgowcami oraz bardzo drobnymi organizmami zwierzęcymi. Dopiero po osiągnięciu 6-10cm przechodzi na dietę bardziej lekkostrawną i na niej już pozostaje. Chcąc trafić w gust ryby wielu wędkarzy poleca kukurydzę, sałatę, młode listki brzozy, ziemniaki, wiśnie, śliwki i inne pędy roślin rosnących przy każdym stawie czy jeziorze(np. tataraku). Inaczej mówiąc wszelkie przynęty roślinne, chociaż nie pogardzi również robakiem kompostowym, rosówką czy nawet żywcem. Pamiętać należy, że w momencie gdy ryba zacznie żerować, to potrafi „pochłonąć” tyle zanęty ile sama waży (ze względu na długi przewód pokarmowy, który niejednokrotnie przekracza 2,5-krotnie długość ciała ryby). Najlepsze efekty przynosi zanęcanie przy bardzo wysokich temperaturach, kiedy to ryby te są najaktywniejsze.


Rozmnażanie

Amur jest rybą ciepłolubną, a okres inkubacji ikry odbywa się w temperaturze ok. 30 st C, co oznacza że w Polsce niestety ze względu na brak takich warunków środowiska, nie dochodzi do rozmnażania tej ryby w ogóle. Wszystkie istniejące osobniki pochodzą ze sztucznych zarybień. W środowisku naturalnym swoją dojrzałość płciową osobniki osiągają ok. 4-5 roku życia, w wodach nieco chłodniejszych ok. 6-8 roku życia. Średnia długość życia tej ryby to ok. 15lat, o ile wcześniej nie wpadnie w ręce jakiegoś pasjonata.


Wymiary / Limity / Rekordy

- Wymiar ochronny – brak, poza wymaganiami zarządcy danego zbiornika

- Okres ochronny – brak, poza wymaganiami zarządcy danego zbiornika

- Limit połowu – 3szt/dobę, Łącznie z gatunkami: boleń, karp, lipień, pstrąg potokowy, sandacz, szczupak, brzana

- Rekord długości – 129cm

- Rekord wagowy – 39,2kg i 132cm (1998r.)


Normy Medalowe:

• Złoto – 110cm lub 18kg

• Srebro – 100cm lub 14kg

• Brąz – 90cm lub 10kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com