Jelec w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Jelec swoim wyglądem bardzo przypomina klenia lub uklejkę – jest od nich nieco bardziej smukły i bocznie spłaszczony. Wydłużenie ciała jelca uzależnione jest od miejsca występowania. Pyszczek ryby jest stosunkowo mały i skierowany lekko do dołu. Płetwa odbytowa jelca jest wklęsła – w przeciwieństwie do klenia czy uklei. Łuski stosunkowo duże, mieniące się ubarwieniem od niebiesko-czarnego na grzbiecie, przez delikatnie żółtawe boki aż po prawie biały brzuch. Kolor płetw brzusznych, piersiowych i odbytowej przechodzi od ceglastego do czerwonego. Najczęściej łowione okazy mają średnią wielkość ok. 15-20cm, maksymalnie może dorosnąć do 30cm. Z wszystkich ryb karpiowatych uchodzą za najlepszych i najzwinniejszych pływaków.


Występowanie

Jelec występuje bez mała we wszystkich rzekach, rzeczkach i rzeczułkach Europy, poza Szkocją, Norwegią i Bałkanami. Nawet w rzekach gdzie innej ryby nie uświadczy – jelce będą i to na pewno. Najbardziej upodobały sobie rzeki o piaszczystym lub lekko żwirowym dnie z mocnym przepływem wody. W zależności od pory roku podnoszą się od niższych przydennych warstw rzeki – gdzie przebywają w zimie aż do powierzchni wody latem. Pomimo swoich niedużych rozmiarów chętnie pływają całymi stadami w wartkim nurcie rzeki. Można je spotkać także w jeziorach, a dokładnie w pobliżu dopływów i odpływów rzek.


Żerowanie

W okresie letnim przebywają gromadnie przy powierzchni wody gdzie żywią się różnego rodzaju opadającymi na wodę owadami wodnymi – larwami jętek, ochotek i chruścików, a także ćmami czy konikami polnymi. Wtedy też najintensywniej żerują. Zimą żerując przy dnie swoje menu poszerzają o zwierzęcy plankton i mięczaki. Rzadko żywią się roślinnością. Tak więc najbardziej pospolite przynęty dla jelca to żywe owady, białe robaki, małe dżdżownice, ale nie wzgardzi również kawałeczkiem bułki czy kaszą.


Rozmnażanie

Tarło jelca odbywa się na przełomie kwietnia i maja, kiedy to temperatura wody wynosi ok. 9st C. W tym czasie samica rozrzuca jaja drobnej ikry pośród wodnych roślin. U samców w okresie tarła występuje drobniutka wysypka tarłowa. Jelce trą się stadnie w strefie przydennej rzeki. Dojrzałość płciową osiągają po ok. 3 latach życia.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: 15 cm

Okres ochronny: brak

Limit połowu: 5 kg/dzień

Rekord wagi: brak

Rekord długości: brak


Normy Medalowe:

nie rejestruje się


 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com