Karaś pospolity w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Ciało karasia jest bardzo mocno wygrzbiecone i stosunkowo krótkie – krępe, pokryte dużymi łuskami. Często mylony jest z młodymi karpiami. Jednak w odróżnieniu go od młodych karpi pomaga brak wąsików a także płetwa grzbietowa – która w przypadku Karasia Pospolitego jest wypukła. Głowa mała z niedużym otworem gębowym. Ciało Karasia Pospolitego jest koloru złoto-miedzianego, brzuch jasnozłoty lub żółty. Płetwy piersiowe i brzuszne mają czerwony odcień. Intensywność ubarwienia zależy od środowiska bytowania ryby. Na trzonie ogona występuje charakterystyczna dla tego gatunku ciemna plama. Średnia długość ciała tej rybki to 20-35cm, maksymalnie może dorosnąć do 50cm, natomiast średnia waga to ok. 1kg.


Występowanie

Akweny w których Karaś Pospolity występuje ciągną się od Anglii aż po wschodnią Rosję. W Polsce Karaś Pospolity teoretycznie występuje w różnego rodzaju jeziorach, zbiornikach zaporowych, stawach, rzekach nizinnych. Teoretycznie – dlatego, że jest to gatunek bez mała na wyginięciu i znaleźć go naprawdę trudno. Został skutecznie wyparty przez odmianę Karasia Srebrzystego, którego w naszych wodach jest bez liku. Jeśli już uda nam się go znaleźć to w niewielkich i płytkich zbiornikach wodnych – stojące lub wolno płynące z mocno porośniętym podłożem. Najbardziej preferuje „podwodne łąki”. Istotną kwestią jest jego bardzo wysoka odporność na deficyty tlenu oraz duże zanieczyszczenie wód. Zimuje zagrzebany w mule – gdzie zapada w „sen zimowy”. Podobnie zachowuje się w przypadku gdy zasiedlany przez niego zbiornik zaczyna wysychać (np. w czasie dłuższej przerwy w opadach deszczu)


Żerowanie

Karasia można uznać raczej za gatunek wszystkożerny. Skład jego menu ulega zmianie wraz z uwarunkowaniami sezonu. Na wiosnę oraz jesienią w jego menu przeważają organizmy zwierzęce. Latem, pokarm jest najbardziej urozmaicony – larwy owadów – ochotki, jętki, różne mięczaki także rośliny wraz z fauną znajdującą się na nich. Pokarmu jest także wtedy najwięcej – przez co Karasie latem żerują niemal przez całą dobę. Jego wszystkożerność na pewno ułatwia dobranie przynęt na które można go złowić – najbardziej pospolite to ciasto, chleb, kukurydza a także czerwone robaki ochotkowe, białe robaki a także wiele innych.


Rozmnażanie

W wieku ok. 3-4 lat Karasie Pospolite osiągają dojrzałość płciową. Wtedy też gotowe do rozrodu ryby w okresie od maja do lipca gromadzą się licznie w płytkich obficie porośniętych wodach w celu odbycia tarła. Samica składa kleistą ikrę (ok. 200 000 jaj) pośród roślin, do których ikra bez problemu przylega. Inkubacja trwa do ok. 7 dni.


Wymiary / Limity / Rekordy

Okres ochronny: brak

Wymiar ochronny: brak

Limit połowu: brak

Rekord wagowy: 3,9 kg i 52 cm

Rekord długości: 52 cm


Normy Medalowe:

• Złoto: 50cm lub 1,5kg

• Srebro: 45cm lub 1,2kg

• Brąz: 40cm lub 1kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com