Jaź w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Jaź jest rybą o podłużnym, bocznie spłaszczonym ciele z małą głową i stosunkowo dużymi żółtymi oczami a także otworem gębowym skierowanym skośnie nieco ku górze. Ubarwienie jakie przeważa u tej rybki to szaroniebieski grzbiet ze srebrzyście błyszczącymi bokami oraz białawym brzuchem. Na płetwach – grzbietowej, ogonowej i odbytowej przeważa kolor szary, pozostałe płetwy są lekko czerwonawe. Jaź osiąga ok. 40-50cm (max 80cm) długości oraz ok. 2kg wagi (max 5kg)


Występowanie

Jaź występuje bez mała we wszystkich większych rzekach i jeziorach od dorzecza Renu, na północ od Alp aż po Ural. Nie występuje jedynie w Europie Południowej. Tak więc u nas spotkać go możemy niemal w każdej rzece. Szczególnie upodobała sobie głębsze, wolno płynące wody z obficie porośniętymi zatoczkami. Bardzo często zajmuje stanowiska i żerowiska Klenia. Występuje stadnie, bardzo często tworząc ławicę właśnie z kleniami. Jedynie bardzo duże osobniki stają się typowymi samotnikami.


Żerowanie

W Polsce tą dość silną i waleczną a przy tym niezwykle płochliwą rybkę spotkamy w odległym od brzegu nurcie rzeki, gdzie poluje na smakołyki naniesione przez wodę. Żywi się różnego rodzaju planktonem zwierzęcym oraz roślinnym, osobniki większe gustują w robakach, skorupiakach, mięczakach oraz larwach owadów. Największe osobniki polują czasem na małe rybki innych gatunków. Chcący upolować tą wyjątkowo płochliwą rybkę powinni zdecydować się na różnego rodzaju mikro-woblerki i mini-obrotówki. Często najlepiej sprawdzają się woblerki owadzie, a także te imitujące maleńkie rybki, kijanki czy pijawki. Można powiedzieć, że jest to rybka „całoroczna” – a to z 2 powodów: pierwszy z nich, jest taki że żeruje nawet gdy temperatura wody wynosi ok. 1st C – co raczej nie zdarza się w przypadku jakiegokolwiek innego gatunku i drugi powód to, to że nie jest objęty okresem ochronnym. W przypadku Jazia zasada jest taka, że im cieplejsza woda, tym bliżej powierzchni żeruje, gdy temperatura spada schodzi na głębszą wodę – jednak nadal pozostaje aktywny. Jazie uwielbiają wszelkie ujścia i nawet niewielkie dopływy na rzece – i tam możemy mieć pewność spotkania jegomościa Jazia. Oczywiście jeśli swym zachowaniem nie wypłoszymy go skutecznie do kryjówki, w przeciwnym razie nigdy nie wiadomo kiedy znów się pojawi – za 15min czy za 3 godziny i 15 min. Zresztą podobnie to wygląda w trakcie holu upolowanego osobnika, który potrafi zrobić niezłe zamieszanie i skutecznie wypłoszyć resztę stada. Wtedy najlepiej szukać szczęści w innym miejscu.


Rozmnażanie

W celu odbycia tarła w okresie od kwietnia do czerwca, całe stada gotowych do rozrodu Jazi płyną w górę rzeki, gdzie szukają odcinków o piaszczystym lub żwirowatym dnie często porośniętych roślinami wodnymi. U samca występuje wysypka tarłowa. Samica w zależności od wielkości składa na wodnych roślinach i kamieniach kleistą ikrę (od 40 000 do 110 000 jaj). Po dobyciu tarła spływają z powrotem w dół rzeki na spokojniejszą wodę. Dojrzałość płciową osiągają średnio w 3-4 r. życia, a średnia długość ich życia wynosi ok. 10-15 lat.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: do 25cm

Okres ochronny: brak

Limit połowu: 10szt z Kleniem

Rekord wagowy: 5,1kg i 78cm

Rekord długości: 57cm


Normy Medalowe:

• Złoto: 55cm lub 3kg

• Srebro: 50cm lub 2,5kg

• Brąz: 45cm lub 2kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com