Karaś srebrzysty w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Ciało Karasia Srebrzystego jest nieco mniej wygrzbiecone niż u Karasia Pospolitego. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest wklęsła i piłkowana (u karasia pospolitego płetwa ta jest wypukła i gładka) a ubarwienie łusek przechodzi od stalowo-granatowego na grzbiecie po intensywnie srebrzyste boki. U Karasia Srebrzystego nie występuje również czarna plama na płetwie ogonowej. To tyle cech różniących Karasia Pospolitego od Karasia Srebrzystego. Pozostałe cechy wyglądu są takie same – nieduża głowa z małym pyskiem i brak wąsów. Długość ciała podobna jak u Karasia Pospolitego, może nieco większa – średnio 35cm, maksymalnie dochodząc do 45cm. Młode osobniki Karasia Srebrzystego jednak rosną nieco szybciej niż Karasia Pospolitego. Przeciętna masa ciała to 1,5kg.


Występowanie

Karaś Srebrzysty został sztucznie wprowadzony do wielu akwenów w Europie – gdzie skutecznie wyparł Karasia Pospolitego, którego przynajmniej w polskich wodach jest w tym momencie „jak na lekarstwo”. Karaś Srebrzysty preferuje wody stojące lub też bardzo wolno płynące z mocno porośniętym roślinnością dnem. Jego środowisko naturalne to Azja Wschodnia – od basenu Amuru po Syberię.


Żerowanie

Ze względu na swoje preferencje środowiskowe Karaś Srebrzysty żywi się głównie zwierzętami dennymi, zooplanktonem oraz roślinami wodnymi.


Rozmnażanie

W populacji Karasia Srebrzystego występują niemal wyłącznie samiczki – 99%. Oznacza to, że w tarle odbywającym się na przełomie maja i czerwca uczestniczą wraz z samiczkami karasia srebrzystego, samce innych gatunków ryb karpiowatych(Karaś Pospolity, Leszcz. Lin), których plemniki jedynie stymulują podział komórek jajowych u samic Karasia Srebrzystego. Samice składają ikrę partiami (łącznie ok. 150 000) pośród gęstej roślinności wodnej. Z ikry ponownie wylęgają się praktycznie tylko samiczki. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok. 3-4lat - przy długości ciała ok. 15-20cm.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: brak

Okres ochronny: brak

Limit połowu: brak (chyba)

Rekord wagowy: 4,05kg i 54cm

Rekord długośći: bd.


Normy Medalowe:

• Złoto: 2kg

• Srebro: 1,5kg

• Brąz: 1,2kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com