Belona w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Belona wyglądem nie przypomina żadnej znanej mi ryby. Niby mocno podłużna jak węgorz, ale z profilu już zupełnie inna, bardziej okrągła w przekroju. Pyszczek pociągły jak u czapli, tyle że uzbrojony w bardzo ostre i długie zęby. Nieproporcjonalnie duże oczy, płetwy charakterystycznie przesunięte do ogona, więc inaczej niż u jakiejkolwiek ryby. Barwy w jakie przybrana jest ta rybka, to ciemnoniebieski lub ciemnozielony grzbiet, biały brzuch i jedyne co w niej naprawdę jest ładne to lśniąco srebrzyste wręcz pięknie połyskujące boki. Na domiar wszystkich „dziwactw” tej niezwykłej ryby, okazuje się że ma turkusowe ości – ze względu na obecność biliwerdyny w swoim ciele. Ogólnie rzecz ujmując taka „mała paskuda”. Jednak ta „mała paskuda” okazuje się być niezwykle waleczną i silną rybką oraz świetnym pływakiem. Przeczuwając że może stać się kolacją dla jakiegoś delfina czy tuńczyka, bardzo sprytnie potrafi wykonywać długie skoki ponad powierzchnię wody. Długość do jakiej dorasta Belona to 1m, natomiast waga nie przekracza 1kg.


Występowanie

Nasza mała bohaterka, występuje przede wszystkim w M. Bałtyckim, M. Północnym, M. Śródziemnym i Atlantyku. Do naszych wybrzeży przypływa w okolicach maja i czerwca, kiedy to woda osiąga temperaturę ok. 8-10 st. C, w celu odbycia tarła. W tym czasie występuje głównie na wodach płytkich, blisko brzegu. Po odbyciu tarła odpływa na nieco głębsze wody.


Żerowanie

Belona pomimo swych niepozornych rozmiarów, jest typowym drapieżnikiem. Podstawę jej diety stanowią ławice śledzi, szprotów i cierników. Chętnie żywi się również skorupiakami, kałamarnicami a także drobnymi zwierzętami wodnymi. Młode ryby trzymając się przybrzeżnych wód najczęściej żywią się planktonem. Belony są rybami najczęściej żerującymi na wszelkich spadach.


Rozmnażanie

Tarło naszej „paskudy” trwa od maja do czerwca ( i proszę dajmy się im wytrzeć, skoro przede wszystkim w tym celu do nas przypływają). Samica składa jaja w bardzo płytkich wodach, mocno porośniętych różnego rodzaju roślinnością, ewentualnie przy kamieniach. Ikra przy pomocy specjalnych lepkich wypustek, przyczepia się właśnie do tych roślin i kamieni. Młode pojawiają się po ok. 5 tygodniach. Po odbyciu tarła osobniki dorosłe przez bardzo krótki czas przebywają na przybrzeżnych płyciznach, gdzie bardzo intensywnie żerują.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: brak

Okres ochronny: brak

Limit połowu: 5szt/dobę (przepis obowiązuje od 12.04.2011 i dot. również zawodów)

Rekord wagowy: 0,66kg

Rekord Długości: 89cm


Normy Medalowe:

• Złoto:

• Srebro:

• Brąz:

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com