Lipień w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Ciało Lipienia jest delikatnie, bocznie spłaszczone. Mała głowa z niewielkim otworem gębowym o nieco dłuższej szczęce górnej. Pyszczek w pełni uzbrojony w drobne zęby. Łuski w porównaniu do innych lipieniowatych stosunkowo duże i mocno osadzone. Charakterystyczne ubarwienie młodych osobników jest w jasnozielonym odcieniu ze srebrzystym połyskiem i niebiesko-zielonymi plamami oraz białym brzuchem. U osobników starszych ubarwienie grzbietu zmienia się w odcień nieco ciemniejszy – szarozielony a boki mają barwę zielonkawą. Najbardziej charakterystyczną cechą Kardynałka jest długa, wysoka, purpurowo fioletowa a przy tym pięknie ozdobiona rzędami czerwono-czarnych plamek płetwa grzbietowa. Stąd jego druga nazwa – Kardynał. Pozostałe płetwy bladofioletowego koloru. Przeciętna długość Lipienia to 25-40cm, maksymalnie może dorastać nawet do 50-60cm. Natomiast waga ciała rzadko kiedy przekracza 1kg, z reguły waha się pomiędzy 0,5 a 0,9kg.


Występowanie

Kardynałki występują bez mała w całej Europie, poza jej południową częścią. Ich ulubione warunki bytowania to dobrze natlenione, szybko płynące rzeki górskie – zwłaszcza obszary za głazami, pod wystającymi brzegami lub zawieszonymi nad rzeką drzewami – tzw.” Kraina Lipienia”. Bardzo często populacje Lipienia żyją zgodnie z populacją Pstrąga Potokowego. Jednak rzadziej niż Pstrągi spotykane są w małych potokach górskich – ze względu na to, że potrzebują dużo wolnej przestrzeni. Lipienie podobnie jak pstrągi są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wód a także mają bardzo duże zapotrzebowanie na tlen – jeśli którykolwiek z tych warunków zostanie zachwiany – zaczynają zapadać na różne choroby. Lipienie w okresie letnim najchętniej przebywają na kamienistych płyciznach natomiast w okresie zimowym przenoszą się w nieco cieplejsze głębsze partie wód.


Żerowanie

Podstawę menu Lipieni stanowią różnego rodzaju owady opadające na powierzchnię wody – także larwy chruścików, jętek i in. Osobniki dorosłe bardzo chętnie zjadają inne żyjątka – bezkręgowce, mięczaki, małe rybki oraz ikrę innych ryb. Natomiast największe okazy skłonne są pokusić się nawet o małe wodne ssaki. Tak, więc, na przynętę najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju muchy, czy to suche, czy mokre. Natomiast najlepsza chyba pora na połowy to październikowe i listopadowe ciepłe i słoneczne a przy tym bezwietrzne dni – zwłaszcza po mroźnej nocy. Lipień jest rybą wyjątkowo mało płochliwą, pozwalającą podejść nam naprawdę blisko i obserwować się w krystalicznej wodzie. Kardynał są bardzo silną i waleczną rybką, złapany na haczyk rozkłada swoją dużą płetwę grzbietową – wijąc się i stawiając tym samym niezwykły opór a także usilnie trzyma się głównego nurtu, skąd trudniej go wyciągnąć.


Rozmnażanie

Lipień jest typowo stadną i stanowiskową rybą, dlatego w celu odbycia tarła – wczesną wiosną przy temperaturze ok. 6-8st C, odbywa bardzo krótkie wędrówki, w celu odnalezienia żwirowych i kamienistych tarlisk mocno natlenioną wodą. Bursztynowa ikra składana jest pośród żwirowego podłoża, a następnie skrupulatnie zagrzebywana przez samca. Przez okres 2-3 tygodni inkubacji jaja są pilnowane i bronione przez samce. Bardzo często zdarza się, że kilka samic składa jaja w jednym gnieździe. W okresie tarła szczególnie zaznacza się dymorfizm płciowy Lipieni – samce charakteryzują się jaskrawym i intensywnym ubarwieniem, a także jeszcze większą niż zwykle płetwą grzbietową. Jest to gatunek żyjący stosunkowo krótko, bo zaledwie ok. 5lat, natomiast dojrzałość płciową osiągają ok. 3-4roku życia.


Wymiary / Limity / Rekordy

Okres ochronny: 01.03-31.05

Wymiar ochronny: 30cm

Limit połowu: 3szt/dobę wraz z pstrągiem potokowym, boleniem, karpiem, amurem, sandaczem, szczupakiem oraz brzaną

Rekord wagowy: 1,28kg i 52cm

Rekord długości: 52cm


Normy Medalowe:

• Złoto: 48cm lub 1kg

• Srebro: 45cm lub 0,9kg

• Brąz: 42cm lub 0,8kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com