Karp w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Dzikie karpie mają wyciągnięte i słabo ściśnione ciało, w przekroju prawie okrągłe. Karp ma dużą głowę z bardzo mięsistym, wysuwanym otworem gębowym, na którym znajdują się 4 wąsiki. Płetwa grzbietowa jest stosunkowo długa. Ubarwienie Karpia uzależnione jest od zamieszkiwanego środowiska. Zazwyczaj jednak Pan Karp ma zielono brązowy lub szarozielony grzbiet, ciemnooliwkowe ze złotawym połyskiem lub brązowe boki oraz brzuch w odcieniach od żółto- do kremowo-białych. Płetwy najczęściej zielonoszare lub brązowawe. Odmiany hodowlane mają różnorakie ubarwienie – czerwone, białe, pomarańczowe czy też nakrapiane. Główny podział Karpi (oczywiście poza tym podstawowym – na formę dziką i hodowlaną) dotyczy ułuszczenia ryby. Najbardziej pospolite to:

• Karp pełno łuski

• Karp bezłuski (golec)

• Karp królewski, lustrzeń – z rzędem łusek jedyni wzdłuż linii bocznej i w okolicach głowy

• Karp zatorski, lustrzeń – z nieregularnie rozrzuconymi łuskami

Karp dorasta do 120cm, jednak najczęściej łowione okazy mają ok. 30-75cm. Masa ciała często wychodzi ponad 30kg. Żyją ok. 40lat lub dłużej.


Występowanie

Początkowo jedyni w zlewiskach mórz Kaspijskiego, Czarnego i Azowskiego. Do Polski Pan Karp trafił na początku XIII wieku – zasiedlając większość rozlewisk, stawów, jezior, zbiorników zaporowych a także starorzeczy. Preferuje przede wszystkim ciepłe, stojące lub wolno płynące akweny z piaszczystym lub mulistym podłożem, a przy tym koniecznie mocno porośnięte roślinnością. W ciągu dnia Karp przebywa w głębszych, mocno zaciemnionych miejscach, właśnie wśród roślinności. Jego aktywność wzrasta wraz z zapadającym zmrokiem – wtedy również zaczyna żerować.


Żerowanie

Gatunek ten rozpoczyna żerowanie w momencie gdy temperatura wody osiągnie ok. 8st c. Karpie pobierają pokarm głównie z dna zbiornika. Żywi się mięczakami, larwami owadów, skorupiakami oraz innymi zwierzętami dennymi. Dodatkowo dorosłe osobniki poszerzają swoją dietę o pokarmy roślinne – wyjadając różne szczątki organiczne np. nasiona roślin. Poprzez swoje żerowanie przy dnie, karp ma bardzo niekorzystny wpływ na zbiornik – powoduje on duże zniszczenie dna zbiornika a tak że mocne zamulenie wody. Mimo to w Polsce stanowi prawie 80% zarybień wód.

Karp jest chyba jedną z najważniejszych ryb hodowlanych – jej roczne odłowy w skali światowej szacowane są na ok. 200 000ton. No cóż..kto z nas nie gości Karpia w wannie przed Wigilią…


Rozmnażanie

W strefie geograficznej w jakiej znajduje się Polska (czyli raczej chłodnej) karp rzadko kiedy ma okazję do odbycia naturalnego rozrodu. Do odbycia tarła preferuje płytkie, zaciszne, mocno zaciemnione i zarośnięte zbiorniki wodne z temperaturą ok. 20 st C. W stawach hodowlanych dochodzi do tarła w okresie od maja do lipca – w zależności od temperatur. W czasie tarła u samca występuje delikatna wysypka tarłowa – jedynie na głowie i płetwach piersiowych. Tarło odbywa się bardzo hałaśliwie, wręcz z dużym rumorem, ponieważ tarlaki bardzo często wyskakują ponad powierzchnię wody. Samica składa ikrę porcjami, w zależności od wielkości ok. 200 000 – 300 000 jaj. Początkowo są one jasne, jednak po dostaniu się do wody pęcznieją i przyklejają się do roślinności wodnej. Podobnie po wykluciu narybek za pomocą specjalnych organów przyczepnych przywiera do roślin na czas wchłonięcia woreczka żółtkowego.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: 35cm – nie dotyczy rzek

Okres ochronny: brak

Limit połowu: 3szt/dobę, wraz z amurem, boleniem, brzaną, pstrągiem i lipieniem

Rekord wagowy: 30,2kg i 109cm

Rekord długości: 110cm


Normy Medalowe:

• Złoto: 100cm lub 15kg

• Srebro: 90cm lub 12kg

• Brąz: 80cm lub 8kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com