Boleń w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Boleń ma długą, pociągłą, przypominającą wręcz torpedę budowę ciała. Głowa nieco spiczasta z nieproporcjonalnie małymi oczami i szerokim otworem gębowym, w którym na próżno możemy szukać zębów. Mimo, że jest to jeden z najbardziej walecznych drapieżników, szczęki wyposażone ma jedynie w głęboko schowane zęby gardłowe, przez co dolna szczęka jest nieco bardziej wysunięta do przodu. Taki wygląd sugeruje, że mamy do czynienia z niezwykle „cwaną” rybą – jaką rzeczywiście jest. Ubarwienie naszego bohatera – zaczynając od zielonkowatego, a bardziej nawet oliwkowego grzbietu z błękitnym połyskiem, przez nieco jaśniejsze – lekko żółte boki aż po srebrzyście białą część brzuszną. Boleń wyposażony jest w niezwykle mocne, długie i bardzo dobrze rozwinięte płetwy – przez co zmaganie się z rybą robiącą bez problemu piruety niczym delfin staje się nie lada sztuką. No cóż, kolega nie dość że sprytny to jeszcze przy tym bardzo silny i waleczny, ale dzięki temu – sam sobie może zawdzięczać to, że jest go stosunkowo dużo w polskich rzekach i zbiornikach. Boleń dorasta nawet do 120cm oraz 12kg.


Występowanie

W Polsce ta kultowa dla wszystkich spinningistów ryba występuje niemalże we wszystkich średnich i większych rzekach nizinnych, a także zbiornikach zaporowych, zatokach, jeziorach (głównie osobniki młode) oraz wodach płynących, gdzie jako osobniki dorosłe trzymają się głównie nurtu rzeki. Tak więc Bolki możemy spotkać w najróżniejszych rzekach i bez mała w każdej ich części.


Żerowanie

Młode osobniki żerują w grupie i żywią się głównie drobnymi skorupiakami i owadami, od czasu do czasu urozmaicając swoją dietę w narybek, wykorzystując wylęg innych ryb. Osobniki starsze raczej stronią od towarzystwa i stają się typowymi samotnikami, żerującymi przede wszystkim w nurcie rzeki, gdzie czują się znakomicie. Ich ulubione zdobycze to ukleje, okonie, płocie, karasie ale także ryby przydenne – świnki czy kiełbie. Czasem pokuszą się także o żaby, małe gryzonie wodne czy ptaki wodne. Prawda jest taka, że Boleń jest takim „żarłokiem”, że jeśli dobrze żeruje, to w całym tym amoku, jest w stanie wziąć nawet na puszkę po naszym piwie. Jednak gdy zakończy okres żerowania, to raczej na nic całe nasze wysiłki – szansa, że złapie czegokolwiek jest naprawdę marna i udaje się to tylko bardzo doświadczonym „boleniarzom”. Najdłuższy czas żerowania to ok. 2h przed wschodem słońca oraz ok. 2h po zachodzie. Bardzo aktywnie żerują również w godzinach dopołudniowych – jednak jest to niezwykle krótki żer – taki szybki lunch. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest sposób polowania przez Bolenia. W momencie ataku na ławicę drobnych ryb, np. uklejek, te w dużym popłochu potrafią wyskoczyć ponad powierzchnię wody. Można wtedy usłyszeć coś na kształt ”raaaa…” W tym samym momencie polujący Boleń uderza ogonem w taflę wody, ogłuszając tym samym swoje ofiary. Powstaje dźwięk podobny do „paaa…” Stąd też bardzo dużo wędkarzy nadało Boleniowi drugą nazwę jaką jest Rapa – pochodząca właśnie od dźwięków powstałych podczas jednego z najbardziej zadziwiających metod polowania tego drapieżnika.


Rozmnażanie

Przed złożeniem ikry można w rzekach nizinnych zaobserwować niezwykłe zaloty i umizgi tych ryb, połączone z bardzo gwałtowną pogonią w nurcie rzeki. Bolki żyjące w zalewach i jeziorach, cofają się na tarło do wpadających doń rzek. Tarło odbywa się przy temperaturze ok. 5st C do 15st C, czyli w okresie mniej więcej od kwietnia do czerwca (czasem wcześniej). Ryby te są dojrzałe płciowo od 4-5 roku życia – czyli po osiągnięciu długości ciała ok. 35cm, stąd też wymiar ochronny wynosi 40cm. Ikra składana jest w bardzo szybkim nurcie rzeki, na wszelkiego rodzaju kamieniach i zatopionych korzeniach. Boleń żyje ok. 12 lat.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: 40cm

Okres ochronny: 01.01 – 30.04

Limit połowu: 3szt/dobę, wraz z gatunkami: karp, lipień, pstrąg potokowy, brzana, szczupak, sandacz i amur biały

Rekord Wagowy: 8,05kg i 90cm

Rekord Długości: 99cm


Normy Medalowe:

• Złoto: 85 cm lub 5kg

• Srebro: 80cm lub 4kg

• Brąz: 70cm lub 3kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com