Kiełb w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Kiełb ma ciało wydłużone, w przekroju prawie okrągłe. Głowa duża, przyokrąglone zakończenie z otworem gębowym dolnym, w kącikach 2 miękkie wąsiki. Charakterystyczne dla tej sympatycznej rybki są bardzo duże oczy oraz szereg dużych ciemnych plamek ciągnących się wzdłuż całego ciała.


Występowanie

Kieł lubi czystą i dobrze natlenioną wodę, kiedyś ryba ta występowała wszędzie, dziś zamieszkuje tylko czyste strumyki i rzeki, głównie górskie. Ryba ta występuje również we wodach stojących, tam gdzie dno jest kamieniste lub piaszczyste, a woda jest czysta i dobrze natleniona.


Żerowanie

Kiełb jest rybą stadną, w grupy łączą się osobniki w różnym wieku. Ryba ta żeruje przez cały dzień w płytkiej kilkunastocentymetrowej wodzie. Żywi się wszystkimi drobnymi organizmami zamieszkującymi obszar denny, jak również ikrę innych gatunków.


Rozmnażanie

Rybka ta odbywa swoje tarło w maju i czerwcu, składa ikrę w miejscach gdzie jest widoczny przepływ wody, robi tak dlatego że warunkiem przeżycia wylęgu jest duże natlenienie wody. W okresie tarła występuje wysypka tarłowa.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: brak

Okres ochronny: brak

Limit połowu: brak

Rekord długości: b.d.

Rekord wagowy: b.d.


Normy Medalowe:

nie rejestruje się











 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com