Świnka w wędkarskim atlasie ryb

wędkarski atlas ryb

Budowa zewnętrzna

Charakterystyczny dla świnki jest otwór gębowy usytuowany na dole, mocno przesunięty do tyłu, tworzący kształt ryjka. Twarde, zrogowaciałe wargi służą do zeskrobywania narośli z kamieni, a tępo zakończony pysk do rycia w dnie w poszukiwaniu pokarmu. Grzbiet szarozielony, boki mocno srebrzyste, bardzo połyskujące w wodzie, podbrzusze śnieżnobiałe u świnek występujących w dolnych odcinkach górskich rzekach, lekko żółtawe u świnek występujących w górnych i środkowych odcinkach rzek nizinnych. Płetwy grzbietowa i ogonowa czerwono brunatne, pozostałe czerwone. Charakterystyczna dala świnki jest również czarna powłoka jaką wyścielona jest jama brzuszna tej ryby.


Występowanie

Świnka występuje w środkowych i dolnych odcinkach górskich rzek oraz raczej w górnych ale i środkowych odcinkach rzek nizinnych. Dobrymi łowiskami tej ryby są również dopływy rzek nizinnych, ale z reguły tylko odcinki przyujściowe. Najwięcej świnek poławianych jest obecnie w rzekach małopolski i Podkarpacie, min: Dunajec, Poprad, San, Wisłoka, Wisłok, Raba czy Skawa. Dobrymi łowiskami są przyujściowe odcinki dopływów Sanu oraz Nysa Kłodzka. Tak naprawdę szczęścia można szukać wszędzie tam gdzie woda jest w miarę czysta, a w rzece występują odcinki o głębokości ok. 0,3-1,2m oraz kamieniste dobrze naświetlone dno. Są to warunki w których na kamieniach pojawia się narośl (glony), które są podstawową diety świnki.


Żerowanie

Świnka jest rybą stadną, żyje i żeruje w ławicach od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników w różnym wieku. Podstawą diety świnki są glony porastające przydenne kamienie, które świnka zdrapuje ostrą dolną wargą. Do ulubionych przysmaków należą również, wszelkie drobne organizmy żyjące na dnie rzeki, w którym świnka ryje przewracając kamienie i wyjadając larwy owadów, kiełże, mięczaki oraz ikrę innych ryb. Świnka raczej nie żeruje w wodzie stojącej, tam gdzie dno jest piaszczyste czy na dnie zalega muł. Częstym widokiem podczas żeru jest lustrzenie i charakterystyczne spławianie się świnki. Nie wyskakuje i nie oczkuje tylko powoli wynurza się, pokazując całą górną część swojego ciała od głowy po płetwę ogonową


Rozmnażanie

Dojrzałość płciową świnka uzyskuje w wieku 2-5 lat, w zależności od wieku samicy składa ona od 5 do 30 tysięcy jaj. Tarło świnki odbywa się końcem kwietnia początkiem maja, samica składa ikrę na kamienistym dnie w miejscach gdzie mamy średni uciąg wody. Stado składa jaja co roku w tym samym miejscu. Świnka żyje do 17 lat i potrafi mierzyć pod 60 cm i ponad 2 kg, jednak 40 cm ryba to już ładny okaz.


Wymiary / Limity / Rekordy

Wymiar ochronny: 25 cm

Okres ochronny: 1.01-15.05

Limit połowu: 5 szt. (razem z certą)

Rekord długości: 57 cm

Rekord wagowy: 2,24 kg i 53 cm


Normy Medalowe:

• Złoto: 55cm lub 1,6kg

• Srebro: 50cm lub 1,4kg

• Brąz: 45cm lub 1,2kg

 

Copyright 2012 AtlasRyb.info :: Aneta Pędzich
Warto zobaczyć: splawik.com  |   wedkarze.info  |   wedkuje.pl  |   facebook.com/sklepwedkarski  |   Forum wędkarskie  |   podbierak.com